Kontaktdag 2012

Statsbiblioteket inviterer hermed til Kontaktdagen 2012
Download programmet som pdf >>
Temaet er forsommerens aktuelle og intense debat om, hvorvidt bibliotekerne også i fremtiden skal stille ny og populær musik, litteratur, film, dokumenter og lignende, gratis til rådighed for borgerne.
Snart kommer nye tjenester for bl.a. film til Danmark, bogforlagene fortæller om lignende tjenester for e-bøger, Spotify skyder med skarpt og Bibliotekschefforeningen beder Kulturministeren sikre, at bibliotekerne også i en digital fremtid kan leve op til deres public service forpligtigelse og tilbyde alle borgere den litteratur, musik og film m.v. man gennem tiderne har leveret i fysisk form. Kulturministeren opfordrer til debat og dialog – udviklingen på området bliver afgørende for folkebibliotekernes fremtid.
I biblioteksverdenen er der mange forskellige holdninger til, hvorvidt bibliotekerne skal tilbyde nye og/eller populære digitale bøger, samt musik og lydbøger i fremtiden, når der er kommercielle aktører på banen. Nogle synes, bibliotekerne kun skal tilbyde og formidle smalle ressourcer, andre synes, vi skal tilbyde digitale film, ikke digital musik, gerne fysiske musik cd’er osv. Nogle synes kun, bibliotekerne skal fortælle om materialerne og ikke udlåne dem – der er mange forskellige holdninger og meninger.
Statsbiblioteket er imidlertid ikke i tvivl om, at netop digitale materialer vil få stigende betydning for overbygningsopgaverne, der endnu er domineret af fysiske materialer. Som udgangspunkt tror vi også på, at bibliotekerne både nu og i fremtiden skal tilbyde formidling, bøger, musik, film m.v. på de fremherskende platforme, det være sig fysisk, papir, plastik og digitalt.
Men hva’ synes du? – kom og giv din mening til kende.
Onsdag den 12. september 2012 på Statsbiblioteket, Victor Albecks Vej 1, 8000 Aarhus C
Senest tilmelding den 5. september - Pris kr. 750,- per deltager.
Program
09.00 – 10.00 Ankomst, registrering, kaffe og te.
Tilbud om rundvisning på Statsbiblioteket i tidsrummet 09.00 – 09.55
(varighed ca. 30 minutter)
10.00 – 10.10 Velkomst
v/Svend Larsen, direktør, Statsbiblioteket
10.10 – 10.30 Statsbibliotekets overbygning bl.a. i den digitale verden
v/Flemming Munch, områdedirektør, Statsbiblioteket
10.30 – 12.30 Paneldebat
Pernille Vigsø Bagge MF, SF
Marc Perera, Christensen, kulturrådmand, Aarhus
Lise Hækkerup, kommunalbestyrelsesmedlem, Frederiksberg
Vagn Ytte Larsen, formand for Danmarks Biblioteksforening
Panelet giver sit bud på, hvorvidt bibliotekerne også i fremtiden skal stille
ny og populær musik, litteratur, film, dokumenter og lignende services gratis til rådighed for borgerne. ”Fri og lige adgang til information”.
12.30 – 13.30 Frokost
13.30 – 14.30 Workshops
Med udgangspunkt i formiddagens oplæg samt den medbragte viden om nogle af bibliotekernes digitale services som E-reolen, Lektier Online, Bibzoom, Filmstriben, Biblioteksvagten og AV-Pakken drøftes perspektivernes for bibliotekernes digitale fremtid under dagens overskrift
14.30 – 14.45 Strække ben pause
14.45 – 15.45 Konklusioner på dagens drøftelser
v/Clement Kjersgaard, ordstyrer
15.45 – 15.55 Afslutning
Tak for i dag og kom godt hjem!
