Møde i Kvinde/pigenetværket
Af Zeynab Bahramian
BiblioteksCenter for Integration afholder nu det 6. møde i kvinde/pigenetværket. Temaet er samarbejdet mellem bibliotekerne og organisationerne, og om hvordan bibliotekerne kan med dette partnerskab åbne op for organisationerne og deres brugere – kvinderne og de unge piger.
Mødet finder sted d. 14. maj kl. 10 – 16 på Kalejdoskop, Thorsgade 48A, 2200 København.
- Se program (pdf)
- Tilmelding senest 9. maj (link)
Dagen starter med en præsentationsrunde af deltagerne og en præsentation af Kalejdoskop. Herefter fortsættes med dagens oplægsholdere. Tilmelding nødvendig.
Vi ser frem til en spændende dag.
Hvis du er interesseret at deltage eller har spørgsmål vedr. netværket, kan du kontakte netværkets koordinator Zeynab Bahramian: kvindepigenetvaerk@statsbiblioteket.dk.
Se desuden mere om vores nationale biblioteksnetværk på www.statsbiblioteket.dk/forbiblioteker under nationale netværk.