Videre til indhold | Videre til menunavigation

Mine værktøjer
Log ind
Du er her: Forside Kurser Kurser i informations- og litteratursøgning Sprog, Litteratur og Kultur. Specialeseminar
Navigationen
 

Specialestuderende på Arts. Litteratursøgning. Seminar

Kursusprogrammet ser sådan ud:

Tid 7. september 2011 kl. 12.15-16
Sted Statsbiblioteket, mødelokale 1
Målgruppe

Specialestuderende ved Institut for Sprog, Litteratur og Kultur, Nordisk Institut, Institut for Filosofi og Idehistorie, Afdeling for Lingvistik, Institut for Historie og Områdestudier, Danmarks Pædagogiske Universitet, Aarhus.

Bachelorstuderende er også velkomne!

Kursusansvarlige

Søren Elle, bibliotekar, leder af Sprogbiblioteket

Lotte Thyrring Andersen, seniorforsker, Statsbiblioteket

Tilmelding:

Send en mail til Søren Elle med navn, oplysning om studie samt emne for opgave eller speciale (litteratur, sprog, filosofi eller lign.).

Navigation

Informations- og litteratursøgning

værd at vide

Værd at vide

Husk vores kurser i referencehåndtering, hvor du lærer at organisere dine referencer, så litteraturlisterne bliver lettere at lave.

værd at vide

Referencehåndtering

Husk vores kurser i referencehåndtering, hvor du lærer at organisere dine referencer, så det bliver nemmere at lave litteraturlister.

Nyhedsbrev til ARTS

Nyhedsbrev til Arts er på gaden igen. Du kan bl.a. læse om, hvordan du hurtigt finder litteratur om dit emne, og hvordan du kan læse e-bøger på tablet.

Nyhedsbrev til Arts, februar 2012