Videre til indhold | Videre til menunavigation

Mine værktøjer

Lektier-Online
Du er her: Forside / Lektier-Online / Bliv frivillig lektiehjælper / Alt om at være lektiehjælper

Alt om at være lektiehjælper

Lektiehjælperne sidder sammen i et call-center på Statsbiblioteket i Aarhus eller på Det Natur- og Sundhedsvidenskabelige Fakultetsbibliotek i København. En vagt varer 3 timer, og der er 12-16 lektiehjælpere på vagt sammen. Det betyder, at der altid er hjælp at hente for lektiehjælperne og nogen at sparre med.

  • Callcenteret varetager mellemlogo
    40-60 hjælpesessioner pr. aften
  • En hjælpesession varer fra
    10 min til 45 min

Hvilket fag vil du hjælpe med?

Lektiehjælperne har forskellige faglige profiler. Lektiehjælperne til folkeskolen hjælper med dansk, matematik og/eller engelsk. Til august 2013 skal de også hjælpe med tysk eller fysik/kemi. Lektiehjælperne til gymnasier hjælper i matematik, fysik og kemi. Lektier Online teamet hjælper dig med at finde det fag, du er bedst til at hjælpe de unge elever med.

 

Vi klæder dig godt på til at hjælpe andre!

  • Du får et introduktionskursus, så du bliver klædt på til god lektiehjælp og bliver fortrolig med teknologien og med online kommunikation.
  • Vi inviterer også til workshops med skiftende fokusområder (tidligere workshops har omhandlet lektiehjælp til tosprogede elever, anerkendende lektiehjælp, den gode samtale, elevens nærmeste udviklingszone,  og konkrete problemstillinger relevante for de enkelte fag)

Det sociale netværk

Du får gode oplevelser og sjovt samvær med de andre lektiehjælpere. Der er juleafslutning, den årlige lektiehjælperfest og andre sociale samt faglige aktiviteter arrangeret af teams, der består af andre frivillige lektiehjælpere.

I Aarhus er der 100 frivillige lektiehjælpere tilknyttet projektet og i København 50 lektiehjælpere. Flertallet studerer ved Aarhus Universitet eller Københavns Universitet. De er mellem 20-27 år.Vi har også mange førstegangsfrivillige i flokken, så hvis du ikke har lavet frivilligt arbejde før, er Lektier Online også et godt sted at begynde.

Jo Sestoft

Ta' med lektiehjælper Jo Sestoft på arbejde i Lektier Onlines callcenter på Statsbiblioteket. Klik her

Digitaliseringspris2012

VÆRD AT VIDE

Værd at vide

værd at vide

Klik ind og se sitet, hvor børn og unge får hjælp til lektierne.

Åbningstiderne er:
Mandag kl. 16-20
Tirsdag kl. 16-20
Onsdag kl. 16-20
Torsdag kl. 16-20
Søndag kl. 17-20

Få besøg af Lektier Online på din skole

Portlet_få besøg af Lektier Online

Rekruttering af lektiehjælpere

lektiehjælp