Eleverne giver feedback til Lektier Online
Af Marie Karkov
Elever synes, det er blevet både nemmere og sjovere at lave lektier, efter de er blevet brugere af lektier-online.dk. Mange har oplevelsen af, at de klarer sig betydelig bedre i skolen, takket være lektiehjælpernes opbakning og tålmodighed.
I april-maj 2011 er elever, som bruger lektier-online.dk, blevet inviteret til at give feedback til Lektier Online ved at deltage i en spørgeskemaundersøgelse. Elevernes feedback har været overvældende positiv og samtidig spændende i forhold til videreudviklingen af online lektiehjælp.
Undersøgelsens formål
Formålet med undersøgelsen har været at undersøge, hvorvidt Lektier Online lever op til sin ambition om at styrke unge fra udsatte boligområder vedrørende deres faglige udbytte i folkeskolen. Desuden vil vi gerne have feedback på, hvilke områder der ifølge eleverne skal justeres på for, at lektier-online.dk bliver endnu mere attraktiv for dem at bruge, når lektierne driller.
Undersøgelsens resultater
81 elever har deltaget i undersøgelsen, og dens vigtigste highlights er:
- 93 % af eleverne synes, at den hjælp de har fået, er god eller meget god
- 91 % svarer, at de får noget ud af at bruge lektier-online.dk. (Eleverne oplever, at lektierne er blevet nemmere at forstå, sjovere at lave, og de får lettere ved at følge med i undervisningen)
- Generelt vil eleverne gerne have mere af lektier-online.dk: flere fag (+fysik + kemi + tysk) og udvidede åbningstider (16-21 alle hverdage).
- De fleste af eleverne har hørt om lektier-online.dk via deres skole, men bibliotekerne viser sig også at have en aktiv rolle, i det 17 % af de adspurgte elever har hørt om lektier-online.dk via deres bibliotek
Positive kommentarer fra eleverne
I undersøgelsen er det væltet ind med ros til lektier-online.dk og lektiehjælperne.
Et lille udpluk ses i følgende:
- ”Lektie hjælperne er gode til at spørge, om man har forstået opgaven, og de plejer at være meget søde til at forklare igen, hvis det skulle være. De virker rigtig interesserede og superdygtige, til det de laver, og det giver mig lyst til at prøve Lektier Online mere”.
- ”Jeg kan ikke være mere glad! I er simpelthen så gode til at hjælpe, ikke mindst fordi jeg føler, at jeg får tingene forklaret på mit niveau, og endda også med nye ting, som ikke engang dem i min klasse vidste, så ofte når jeg kommer i skole, ved jeg noget, som de ikke ved. Herudover er I meget tålmodige, sjove og rare, og man føler sig velkommen, og man får lyst til at spørge ind”.
- ”Jeg får ALTID hjælp af hjælperne, og det er en meget stor fordel, da jeg måske ikke klarer mig så godt i skolen. Med jeres hjælp har jeg kunnet klare mine opgaver meget bedre, og jeg forstår dem. Takket være jer er jeg også steget et par karakterer i enkelte fag. OG det er jeg meget glad for!”
- ”Jeg er rigtig glad for hjælpen. I er så kloge - alt for kloge, at jeg nogle gange tænker: Wow, min lærer må nok tænke, at jeg er blevet Einstein, når jeg viser mine lektier! Men jeg værdsætter SÅ MEGET hjælperne. Det er så skønt, at der er nogle, der kan løse mine lektie-problemer. Desuden er det også godt, at alt ikke bliver serveret på et sølvfad. Lektiehjælperne gør sådan, at man selv lærer dét, ved at de spørger os og hjælper os på vej. Så jeg mener slet ikke, at det er snyd, at få hjælp fra lektiehjælpere. Takket være dem, har jeg fået fra 04 10 i biologi! Det er ret vildt!”
Hvad skal undersøgelsen bruges til?
I Lektier Online har vi brugt undersøgelsen til at stikke en finger i jorden blandt vores brugere, og det vil få indflydelse på den videre udvikling af lektier-online.dk.
