Lektiehjælp nu også til elever på AARHUS TECH
Af Anne Vest Hansen
Lektier Online har succes med at tilbyde lektiehjælp målrettet de ældste elever i folkeskolen. Men hvad så, når 9.-10. klasses eleverne lige om lidt forlader folkeskolen for i bedste fald at starte på en ungdomsuddannelse? En del af disse elever vil fortsat have brug for hjælp til lektierne for at kunne klare sig igennem et uddannelsesforløb på en ungdomsuddannelse. I samarbejde med teknisk skole i Aarhus, AARHUS TECH, kan Lektier Online efter sommerferien tilbyde lektiehjælp til deres elever. I første omgang er der tale om et pilotforsøg, der løber fra august til december 2011.
Regeringens 95 % målsætning
Lektier Online er satspuljefinansieret og indskriver sig i regeringens målsætning om, at 95 % af en ungdomsårgang skal gennemføre en ungdomsuddannelse inden år 2015. Lektier Online har indtil nu kun fokuseret indsatsen mod folkeskolen, og det vil vi fortsat blive ved med. Men som et ekstra projekt i projektet, vil vi til efteråret prøve at få noget erfaring med at tilbyde lektiehjælp til en udvidet målgruppe; nemlig elever på elektrikerlinjen og EUX på AARHUS TECH.
Høj frafaldsprocent på de tekniske skoler
Andelen af elever, der afbryder deres uddannelse ved AARHUS TECH, er steget. Ifølge skolens handleplaner for 2011 er det 24 % af eleverne, der af forskellige årsager falder fra uddannelsens grundforløb uden at have lavet et omvalg. I sær for de tosprogede elever, med anden etnisk baggrund end dansk, er det være nødvendigt at sætte ind med uddannelsesmotiverende aktiviteter for at forebygge og afhjælpe på den situation. De unge skal rustes bedre til at gennemføre uddannelsen.
På baggrund af Lektier Onlines erfaringer med denne målgruppe, synes det oplagt at udvide målgruppen til også at indbefatte unge, der har valgt at starte på en uddannelse, men som stadig har behov for særlig studiestøtte. For AARHUS TECH kan Lektier Online være en både oplagt og forholdsvis nem og enkel måde at give deres elever adgang til et team af lektiehjælpere, der sidder klar til at hjælpe og motivere.
Pilotprojektet skal afprøve muligheder
Et pilotprojekt omkring udvidelse af målgruppen for Lektier Online til også at omfatte elever fra AARHUS TECH, skal afprøve muligheder og begrænsninger i online lektiehjælp til denne målgruppe.
Pilotprojektet skal opsamle erfaringer. Og en evaluering skal danne beslutningsgrundlag for, om en fortsættelse af et mere omfattende og fremadrettet tilbud om online lektiehjælp til erhvervskoler kan og skal prioriteres. Dette med henblik på udrulning af online lektiehjælp til flere erhvervsskoler i landet.
I Lektier Online glæder vi os til at komme i gang med projektet.
