Lektier Online i New York
Af Anne Vest Hansen
Lektier Online har været i New York for at få et kik ud i verden på succesfulde udbydere af lektiehjælpsordninger. Det var en meget spændende og inspirerende studietur, der åbnede mulighed for fremtidigt samarbejde om forretningsudvikling. Vi blev samtidig også bekræftet i, at vi med Lektier Online har en rigtig god service og et rigtig godt projekt.
Tutor.com – privat udbyder af online lektiehjælp 24/7
Mødet med Tutor.coms direktør, George Cigale, var et meget intenst og inspirerende møde med en mand, der siden 1998 har forsøgt at lave forretning ud af online lektiehjælp. Tutor.com er i dag en organisation på 42 fastansatte, heraf 12 udviklere. De har 2000 lønnede lektiehjælpere ansat og flere tusinde på venteliste. De laver mellem 5-6000 sessioner i døgnet, og lektiehjælperne er i session ca. 95 % af den tid, de har vagt. 85% af sessionerne foregår via bibliotekslogin, idet Tutor.com for en stor del baserer deres forretning på kontrakter med biblioteker.
Alle disse fakta tal vidner om, at Tutor.com er en professionel business, der har meget erfaring indenfor området. Som forretning agerer de på et meget større marked, end vi kan præstere i lille Danmark. Vi gik meget højtløftede på visioner og inspiration fra mødet med stor lyst til at samarbejde med og lukrerer på deres kæmpe erfaring.
Alt det der fylder mest i deres totalløsning er ikke selve lektiehjælpsplatformen, men alt det management udenom, som også er automatiseret. Herunder oplæring af lektiehjælpere, omfattende feedback, opfølgning, statistik og vagplanlægning.
Dial A Teacher – gennem 29 år
Dial A Teacher er et andet tilbud om lektiehjælp til skolebørn i New York. Dial A Teacher har åbent for lektiehjælp mandag til torsdag 16-19, og det foregår over telefonen. Servicen henvender sig også til forældre, der har brug for hjælp til at støtte deres børn. Lektiehjælpen tilbydes på tretten forskellige sprog, og der er tilknyttet omkring omkring 50 lønnede lærere, der sidder sammen i et callcenter. I New Yorks skoler foregår meget af undervisningen ud fra de samme undervisningsbøger, og lektieopgaverne er derfor også mere ens på tværs af skolerne. Lektiehjælperne har adgang til de relevante lærebøger i callcenteret og kender materialet godt i forvejen.
Dial A Teacher har eksisteret gennem 29 år, og de har rigtig god erfaring med lektiehjælp via telefonen. De får omkring 80.000 opkald om året, hvor der bliver løst lektier over telefonen. Som noget nyt er de begyndt at inddrage en online kommunikationsplatform i form af et digitalt whiteboard, som supplement til telefonservicen. Men de klager over udfordringer omkring teknik såvel som elevernes adgang til PC med internetadgang. Bredbåndspenetrationen i USA er generelt meget lavere end i Danmark.
HomeworkNYC.org – et samarbejde på tværs af skoler og biblioteker
Bibliotekerne i New York er gået sammen med skolebibliotekerne om at lave en portal, hvor elever kan finde hjælp til lektierne via fagopdelte emneindgange, lige som vi i Danmark kender det fra bl.a EMU.dk. Bibliotekerne stiller deres biblioteksdatabaser til rådighed, og eleverne skal naturligvis have lånerkort for at bruge biblioteksdatabaserne. HomeworkNYC.org tilbyder hjælp på flere forskellige sprog, og de samarbejder desuden med Dial A Teacher og tilbyder der igennem lektiehjælp også.
Helt aktuelt er HomeworkNYC.org ved at lave portalen om. Den nye strategi er at udbyde de samme services, bare i en anden form. De satser i højere grad på at være synlige på de nye sociale medier i form af wigdets på Facebook og Twitter, hvor de unge i forvejen har deres liv på nettet. De er for øjeblikket i gang med at teste fire wigdets, så elever kan få adgang til deres biblioteksservice enten via deres Facebook, iGoogle, Twitter el. lign.
Inspirerende erfaringsudveksling
Det har været inspirerende for Lektier Online at drage overseas og få et kig ind i andre lektiehjælpsordninger.
Besøget hos Tutor.com har fået os til at drømme om, hvad Lektier Online kan blive til, når vi går nationalt og får flere lektiehjælpere tilknyttet vores frivillige stab.
Samtidig er vi også blevet bekræftet i, at vi med Lektier Online allerede har et rigtig godt lektiehjælpstilbud. Vi er stolte af Lektier Online, fordi vi også – som tutor.com - tilbyder nu og her dialog i det virtuelle rum mellem lektiehjælper og elev. Og så er Lektier Online gratis at bruge og støtter op om lige muligheder for uddannelse blandt Danmarks unge.
