Videre til indhold | Videre til menunavigation

Mine værktøjer
Log ind
Liber 2010
Du er her: Forside Aviser

Aviser

Statens Avissamling

Statsbiblioteket er hjemsted for Statens Avissamling, der er Danmarks nationale samling af aviser og distriktsblade. Her finder du aviser i flere former - som originalaviser, på mikrofilm og i elektronisk form. Den ældste danske titel i samlingen er Den Danske Mercurius fra 1668.

Mangler du en gaveidé så kan du bestille en affotografering af en original avisside i forskellige størrelser.

Infomedia er indgang til en lang række dag- og lokalblade samt andre kilder.
Du kan også få adgang til andre avisartikler i elektronisk form.

Du kan låne aviser og mikrofilm til brug på Statsbibliotekets læsesal og i forhallen finder du et udvalg af danske og udenlandske aviser fra den seneste uge.

Vil du hellere læse avisen i fred og ro derhjemme så kan du bestille papirkopier af aviserne.

kontakt

kontakt

Spørgsmål om aviser?

Ring til tlf. 8946 2123 eller skriv til udlaan@statsbiblioteket.dk

Aarhus Amtstidende

Værd at vide

Aarhus Amtstidende har i mange år været flittigt benyttet på Statsbibliotekets læsesal. Det har slidt på avisbindene så derfor er vi nu gået i gang med at mikrofilme avisen.
I praksis betyder det desværre at det ikke er muligt at låne avisbind til læsesalen - til gengæld vil alle årgange fra 1866 til 1965 inden længe findes på mikrofilm.